Budowa biura – Jak przebiega budowa budynków biurowych?
Budowa biurowca znacznie różni się od wznoszenia mniejszych obiektów. A to dlatego, że biurowiec musi spełniać odgórne wymogi, takie jak odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia, określona wysokość pięter, a każdy pracownik musi mieć przynajmniej 2-metrowy dostęp do wolnej przestrzeni podłogowej. Kluczowe pytanie brzmi więc, jak przebiega budowa biurowca i dlaczego warto ją przeprowadzić z generalnym wykonawcą.
Budowa budynków biurowych krok po kroku
Wznoszenie obiektu biurowego zaczyna się od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania, dzięki któremu dowiesz się, czy dana działka nadaje się do budowy. Następny krok obejmuje wybór projektu budowlanego – gotowego lub wykonanego indywidualnie, zależnie od potrzeb. Odpowiedni projekt budynku biurowego, jak i również projekt zagospodarowania terenu, są niezwykle istotne, bo to one warunkują dalsze prace.
Jeśli masz projekt budowlany, pora na wykonanie niezbędnych formalności – wraz z wnioskiem należy udać się do właściwego działu w urzędzie miasta. Po uzyskaniu zgody, można przystąpić do prac budowlanych.
Jak przebiega budowa biura krok po kroku? Obejmuje ona przygotowanie terenu, roboty ziemne, postawienie fundamentów oraz wzniesienie ścian, stropu, dachu. Kolejno ekipa budowlana wstawia drzwi, okna, ściany działowe, ociepla budynek i tynkuje. Ostatnie etapy to prace wykończeniowe, wykonanie przyłączy, instalacji i wykończenie wnętrz.
Podczas inwestycji nie można zapomnieć o okolicy biurowca, czyli zagospodarowaniu terenu wokół. Obiekt biurowy nie funkcjonowałby sprawnie bez parkingu i dojazdu, a także musi być dostosowany do użytku dla osób z niepełnosprawnościami. Finalnie niezbędne jest też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie – w tym celu trzeba udać się do urzędu wraz z wymaganymi dokumentami.
Budowa biura z generalnym wykonawcą – dlaczego warto?
Wznoszenie obiektu biurowego wymaga wiedzy i czasu. Biurowiec musi spełniać odgórne wymogi, a w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, wymaga wyposażenia w dodatkowe udogodnienia, takie jak drogi ewakuacyjne, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, windy itd. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest budowa biurowca z generalnym wykonawcą, który zajmie się poszczególnymi etapami zgodnie z przepisami, z bogatą wiedzą i doświadczeniem. Napisz lub zadzwoń do nas – Rokton gwarantuje profesjonalny nadzór nad inwestycją w biurowce. Zapraszamy!